آشنایی با مشاغل

میندیش که دیگران ، تو را به آرمانت خواهند رساند . ....

صنایع چوب و کاغذ

مهندسي چوب و كاغذ

علوم و صنايع چوب و كاغذ مجموعه علوم و فنوني است كه با فراگيري آنها دانشجويان در زمينه نحوه رويش و توليد چوب و عوامل موثر بر آن، اختصاصات ساختماني و طبقه بندي و درجه بندي چوب ها و كاغذها، خواص فيزيكي ، مكانيكي، شيميايي و كاربردي چوب و كاغذ، تبديل شيميايي و مكانيكي و نيز بازرگاني و داد و ستد چوب و كاغذ و توليدات آنها آگاهي لازم را كسب مي كنند.

موقعيت شغلي در ايران:

فارغ التحصيل علوم و صنايع چوب و كاغذ مي تواند به عنوان مدير فني در بخش هاي دولتي و خصوصي مجتمع هاي چوب و كاغذ و كارخانجات توليد چوب فعاليت كند يا به عنوان كارشناس در دفاتر فني سازمان جنگل ها و مراتع مشغول به كار گردد.

 

دروس تخصصي گرايش علوم و صنايع چوب و كاغذ:

فيزيك چوب، شيمي چوب، مديريت صنعتي، چوب بري، روكش و تخته لايه، استاندارد و درجه بندي چوب، صنايع مبلمان، مكانيك چوب، تخته خرده چوب، تخته فيبر، چوب خشك كني، تكنولوژي تهيه خمير كاغذ، حفاظت كار و ايمني در صنايع چوب، بازار چوب، سازه هاي چوبي، كنترل كيفيت محصول، كاغذسازي، جلسه بحث.

توانايي هاي لازم:

آيا ميشود پرندهها را از روي كتاب شناخت يا با حيات وحش در فضاي دانشكده آشنا شد؟ بدون شك، چنين چيزي امكان پذير نيست. زيرا بوم شناسي به معناي خانه شناسي است؛ يعني بايستي به درون طبيعت رفت و از نزديك با اصول حاكم بر آن آشنا شد و معضلات و مشكلات زيست محيطي را در خود طبيعت شناخت و سپس در صدد ارائه راه حل برآمد.

به همين دليل دانشجوي منابع طبيعي بايد به طبيعت علاقه مند باشد و با صبر و حوصله و تلاش و كوشش بسيار، رمز و راز حيات را از طبيعت بياموزد.

علاقه و عشق به طبيعت و محيط زيست لازمه اين رشته است؛ زيرا بدون عشق نمي توان هفته ها در صحرا، جنگل، دشت يا تالاب براي بررسي رفتار يك حيوان يا پيدا كردن يك گونه خاص حيواني يا گياهي حضور داشت و بعضا شرايط نامساعد جوي يا حشرات موذي مثل ساس ، كنه، عقرب و .... را تحمل كرد.

همچنين دانشجوي منابع طبيعي بايد از هوش و خلاقيت سرشاري برخوردار باشد تا بتواند مشكلات محيط زيست را به خوبي و به درستي ببيند و راه حلي براي آن مشكل بيابد. چون مشكلات زيست محيطي صبر نمي كنند تا ما هر زمان كه دلمان خواست به فكر چاره انديشي بيافتيم. و امكان دارد يك مشكل در زماني كوتاه به يك فاجعه تبديل شود. در مورد توانمندي هاي لازم براي هر گرايش نيز بايد گفت كه دانشجوي محيط زيست بايد در زمينه صنعت، فرهنگ، سياست و اقتصاد اطلاعات عمومي خوبي داشته باشد و بتواند درباره مسائل ياد شده ابراز عقيده كند. زيرا محيط زيست به دانشجوياني كه دروس را حفظ كنند، نيازي ندارد. بلكه دانشجوياني بايد وارد اين رشته شوند كه براي مشكلات زيست محيطي پروژه و طرح ارائه داده و خود مجري طرح هايشان باشند.

در گرايش مرتع و آبخيزداري نيز چون داراي دو جنبه مرتع و آبخيزداري است، دانشجوياني با علائق و توانمندي هاي متفاوت مي توانند جذب آن شوند.

براي مثال ، ما در اصلاح يك منطقه هم ميتوانيم روي پوشش گياهي و هم روي مسائل فيزيك، مثل ايجاد سدبند هاي كوچك بر روي آبراهه ها تاكيد داشته باشيم. در اين ميان آنچه با پوشش گياهي ارتباط دارد به مرتع باز مي گردد و آبخيزداري بيشتر به مسائل آب و مسائل مكانيكي مثل سد، ارتباط دارد. از همين رو، دانشجوياني كه پس از فارغ التحصيلي مي خواهند در زمينه آبخيز داري فعاليت كنند، بايد در دروس فني مثل رياضي و فيزيك قوي تر باشند. بخش مرتع اين رشته نيز بيشتر به محيط زيست، شناخت گياهان مختلف و شناخت اكولوژي مرتبط مي شود.

رشته مهندسي صنايع چوب و كاغذ در دانشگاههاي زير دانشجو ميپذيرد

آستارا، چالوس، كرج

 

http://www.negaresh3.com/index.php?option=com_content&view=article&id=96:k&catid=7:prep&Itemid=19

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:37  توسط مریم عزتی  |